تصفیه آب

09142135931 تلفن مشاوره رایگان و معرفی نمایندگان معتبر فروش در سراسر ایران
دیابت
بیماری ها 12 جولای 2014

دیابت

در بین بیماری ها ، دیابت هزینه های سرسام آوری را بردوش دولت ها در سراسر جهان گذاشته ا ست. این هزینه تنها درکشور آمریکا بیش از صد میلیارد دلار در سال است.

در کشور عزیزمان، ایران، بیش از هزار میلیارد تومان درسال برای این بیماری مرگبار و خطرناک هزینه می شود . در حال حاضر از هر 20 ایرانی حداقل یک نفر مبتلا به دیابت است و این آمار به شدت رو به افزایش است واقعاً علت این مساله چیست؟
دیابت، بیماری است که در آن تولید انسولین، عملکرد انسولین و یا هر دوی آنها دچار اختلال می شود. . این بیماری مزمن که در نتیجه آن اختلال در سوخت و ساز بدن ایجاد شده باعث افزایش قند خون می شود. انسولین، هورمونی است که توسط غده لوزالمعده یا پانکراس (سلولهای بتای پانکراس) به داخل خون ترشح می شود. نقش اصلی این هورمون،کاهش قند خون است و سلولهای بدن تنها با عملکرد صحیح انسولین قادرند، گلوکز مصرف کنند
گلوکز اصلی ترین منبع انرژی سلولهای بدن می باشد. در صورتی که دیابت کنترل نشود می تواند منجر به عواقب خطرناکی شود.

دیابت
دیابت نوع (1)
این نوع دیابت که به دیابت وابسته به انسولین مشهور است یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلولهای دستگاه ایمنی بدن بر علیه سلولهای سازنده انسولین در غده پانکراس واکنش داده و آنها را از بین برده و در نتیجه بدن دیگر قادر به تولید انسولین نمی باشد. کودکان و جوانان بیشتر به این دیابت مبتلا هستند . حدود 10 درصد دیابتی ها، دیابت نوع 1 دارند.
دیابت نوع (2)
به این نوع از دیابت، دیابت غیر وابسته به انسولین نام دارد. در این نوع از دیابت انسولین به دلایل مختلف ساخته نمی شود و یا اگر انسولین کافی وجود دارد ، عملکرد صحیحی ندارد و به اصطلاح بدن، نسبت به انسولین مقاوم شده است. چاقی علت اصلی بروز این دیابت می شود. حدود 90 درصد از افراد مبتلا به دیابت، در این دسته قرار می گیرند.
دیابت بارداری

دایبت بارداری
دیابت بارداری در4 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد. محققان معتقدند هورمونهای مترشحه از جفت احتمالاً در بروز دیابت بارداری موثر هستند و در ایجاد مقاومت به انسولین نقش دارند دیابت بارداری معمولاً پس از زایمان برطرف می شود.
زنان مبتلا به دیابت بارداری باید مرتباً قند خون خود را چک کنند زیرا در آنان احتمال بروز دیابت وجود دارد.
چه عواملی سبب بروز دیابت می شوند ؟
1-عوامل ارثی یا ژنتیکی
2-عوامل محیطی
یکی از عوامل محیطی مهم ویروسها هستند. از این ویروسها می توان به سرخجه اشاره کرد. آنتی بادیهایی که بر علیه این ویروسها در بدن ساخته می شود ممکن است سبب آسیب سلولهای بتای پانکراس و در نتیجه بروز دیابت می شود. ویروسها نیز ممکن است سبب آسیب به پانکراس گردند.
عوامل ارثی و ژنتیکی در بروز دیابت نوع 2 تاثیر بیشتری دارند . یکی از مهمترین عوامل بروز ابتلا به دیابت نوع 2 چاقی است . متاسفانه یکی از مشکلات مهم دیابت، تشخیص دیر هنگام آن است. بیماری دیابت به صورت ناگهانی بروز نمی کند و اگر زود هنگام تشخیص داده شود جلوی بسیاری از علایم آن گرفته می شود. آمار ها نشان می دهد بسیاری از افراد وقتی برای درمان مراجعه می کنند، لا اقل به یکی از علایم دیابت دچار شده اند. به همین دلیل توصیه میشود برای کنترل دیابت آزمایشهای پزشکی به صورت منظم انجام شود.
امروزه در جهان بیش از بیست میلیون نفر و در ایران بیش از 4 میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند. متاسفانه بیماران دیابتی در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی، سکته، نابینایی،بیماریهای کلیوی، اعصاب، مشکلات بارداری و حتی قطع عضو هستند.

بیماری یه همراه با دیابت
بیماریهای همراه با دیابت:
دیابت نه تنها خطر مردن را 2 برابر می کند بلکه احتمال ابتلا شما را به بسیاری از ناخوشی ها افزایش می دهد.
بیماری قلبی و سکته: نرخ مرگ و میر ناشی از بیماریهای قلبی در بزرگسالان مبتلا به دیابت حدود 2 تا 4 برابر افراد غیر دیابتی است. خطر بروز سکته در دیابتی ها نیز 2 تا 4 برابر بالاتر است. این خطر باعث مرگ 65 درصد از افراد دیابتی می شود.
فشار خون بالا: 73 درصد از بزرگسالان مبتلا به دیابت به فشار خون بیش از 13 مبتلا هستند و یا داروهای کاهش فشار خون استفاده می کنند.
نابینایی: دیابت علت اصلی بروز موارد تازه نابینایی در بین بزرگسالان 20 تا 47 ساله است. رتینوپاتی ناشی از دیابت هر سال از 12000 تا 24000 مورد نابینایی را باعث می شود.
بیماری کلیه: دیابت باعث 43 درصد از موارد جدید بیماری کلیوی پیشرفته است. در سال 2000 بیش از 41000 دیابتی درمان بیماری کلیوی پیشرفته را شروع کردند. در همان سال حدود 200 بیمار دیابتی دیالیز شدند یا عمل پیوند کلیه انجام دادند.
بیماریهای سیستم عصبی: بین 60 تا 70 درصد بیماران مبتلا به دیابت دچار صدمات خفیف تا شدید سیستم عصبی هستند. این گونه صدمات، اختلالات حسی یا درد پاها یا دستها، گوارش، عارضه حنجره و سایر مسائل عصبی را شامل می شوند. قطع عضو: بیش از 60 درصد از قطع اعضای غیر آسیب دیده در ایالات متحده در بین بیماران مبتلا به دیابت رخ می دهد.
بیماریهای دهان و دندان: در بین افراد دیابتی بسیار شایع است.

مسائل بارداری: دیابت خوب کنترل نشده قبل از بارداری و در طول سه ماهه نخست بارداری می تواند در 5 تا 10 درصد از بارداری باعث صدمات زایمانی اساسی شود و در 15 تا 20 درصد از بارداری ها، سقط جنین های خودبخودی ایجاد می کند. در طول سه ماهه دوم و سوم، خوب کنترل نشدن دیابت می تواند باعث تولد نوزادان بیش از حد بزرگ شده و مادر و بچه را با خطر مواجه کند.
سایر مسائل:
دیابت کنترل نشده منجر به عدم تعادلهای بیوشیمیایی شده که می تواند باعث بروز رویدادهای حاد تهدیدکننده زندگی شود. افراد دیابتی مستعد ابتلا به انواع بیماریها هستند و بهبود آنها نیز به کندی انجام می شود.

محصولات مرتبط