تصفیه آب

09142135931 تلفن مشاوره رایگان و معرفی نمایندگان معتبر فروش در سراسر ایران
اخبار ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

آلودگی هوای منازل بیشتر از خیابان برای تنفس کودکان مضر است

یک متخصص اطفال گفت: برخلاف تصور همگان آلودگی هوا منحصر به اتومبیل و خیابان نیست بلکه آلودگی در منازل را هم شامل می‌شود که بعضاً از آلودگی خیابان نیز مضرتر است
منصور بهرامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس شایع ترین بیماری کودکان و مهمترین علت مراجعه آنان به پزشک به خصوص در فصل پائیز و زمستان را بیماری‌های تنفسی عنوان کرد و گفت: بیماری‌های تنفسی در کودکان دو جنبه دارد یک گروه منشأ آلرژی دارد و گروهی دیگر ناشی از آلودگی هواست که در حقیقت آلودگی هوا نقش مهمی در انتقال بیماری های عفونی سیستم تنفسی کودکان دارد.

وی اظهار داشت: برخلاف تصور همگان آلودگی هوا منحصر به اتومبیل و خیابان نیست بلکه آلودگی در منازل را هم شامل می‌شود. در منازل به علت پخت و پز و سرخ کردن غذا، مصرف سیگار در خانواده، نظافت‌های آنچنانی مانند ایجاد گرد و خاک و استفاده زیاد از آب ژاول (وایتکس) که مصرف بیش از حد آن مانند گاز شیمیایی زیان آور است، هوا آلوده می‌شود.

بهرامی همچنین استفاده از اسپری‌های خوشبو کننده و حشره‌کش‌ها را عامل دیگری در آلودگی هوای منازل عنوان کرد و افزود: همچنین دود کردن اسپند نیز مانند سیگار آلودگی ایجاد می‌کند، لباس‌هایی که به کودکان می‌‌پوشانیم اگر پرز داشته باشد یا استفاده از پرده و موکت‌هایی که پرز دارد منجر به انتقال آلودگی به ریه می‌شود.

وی اظهار داشت: مثلا فرد سیگاری می‌گوید من در فضای خانه سیگار نمی کشم و در حیاط سیگار می‌کشم ولی وقتی پس از استعمال باز می‌گردد دود موجود در تنفس را در فضا منتقل می‌کند.

این متخصص اطفال اضافه کرد: خانواده‌ها باید آگاه باشند که پاک نگه داشتن فضا و هوای منزل در بیماری‌های تنفسی کودکان بسیار موثرتر از محیط بیرون است یعنی هم شهر آلوده داریم و هم خانه آلوده داریم.

وی بسته بودن ممتد پنجره‌های منازل را که موجب ساکن شدن هوای داخل خانه می‌شود را نامناسب دانست و گفت: عفونت‌های فصلی، ویروس‌ها، میکروب‌ها در هوا همچنان پخش است و با آلودگی هوا مشکل دو چندان می‌شود. زندگی در محیط آلوده فشار زیادی بر مخاط دستگاه تنفسی و ریه ایجاد می‌‌کند که با کوچک‌ترین میکروب به بیماری مانند عفونت دستگاه تنفسی، سینوزیت، تورم لوزه‌ها، مجاری تنفسی و بافت ریه مبتلا می‌شود و بهترین راه برای جلوگیری از بیمار شدن کودک پاکیزه نگه داشتن محیط خانه است.

بهرامی خاطرنشان کرد: می‌توان با مرطوب نگه داشتن منازل از خشکی هوا که منجر به سرفه کودکان می‌شود نیز جلوگیری کرد

منبع فارس

محصولات مرتبط